COVİD-19 TEDBİRLERİ

Değerli Velimiz,

Dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkileyen COVİD-19 salgını kişisel ve kurumsal alışkanlıklarımızı tamamen değiştiriyor. Bu değişime uyum sağlamak; kendimiz, çevremiz ve çocuklarımız için sağlıklı bir ortam hazırlamak üzere yaptığımız hazırlık ve çalışmaları sizlerle paylaşmak istedik. Hedefim ailesi olarak hep beraber tecrübe edeceğimiz bu süreçte karşılıklı sevgi saygı dayanışma ve güven ile sağlıklı ve verimli bir eğitim öğretim yılı geçirmeyi diliyoruz. 31 Ağustos 2020 tarihinde oklumuzun kapılarını çocuklarımıza açmayı heyecanla bekliyoruz. Bu süreçte verdiğiniz destek ve yapacağınız iş birliği bizim için çok önemli.. Salgın ve alınan önlemler ile ilgili soru ve önerilerinizi [email protected] e-posta adresine veya  0552 478 60 61 numaralı WhatsApp hattımıza gönderebilirsiniz.

Bu doküman, “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzunu” dikkate alarak yaptığımız düzenlemeleri içermektedir.

Hedefim Eğitim Kurumları olarak öncelikle tüm alanları içerecek şekilde ilgili tarafları da kapsayan bir risk değerlendirme çalışması yapılmış ve Hedefim Eğitim Kurumları Sağlık Danışma Kurulu oluşturulmuştur.

Salgın Hastalıktan Korunma ve Yönlendirme Komitesi

COVİD-19 ve benzeri salgın hastalık sürecinde öncelikle korunma ve hızlı bir yönlendirme sağlamak amacıyla – Sağlık Hastalıktan Korunma ve Yönlendirme Komitesi kurulmuştur.

 Kurumsal iletişim sorumlusu Sadık AYDOĞAN

Destek Hizmetleri Koordinatörü Yusuf ÜLGER

Üyeler

PDR Bölüm Sorumluları: Şeyma USLU, Tarık KARAARSLAN

Yemekhane ve kantin sorumlusu: Ebru TÜRKİLERİ

Giriş Kat Sorumlusu: Tarık KARAARSLAN

1. Kat Sorumlusu: Gizemnur DEMİRCİ

2. Kat Sorumlusu: Ebru CAN

3. Kat Sorumlusu: Melike EKİZ

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararlar ve Hedefim Eğitim Kurumları Sağlık Danışma Kurulu’nun yönlendirmeleri doğrultusunda okullarımızda alınan önlemler;

 

Okul Girişlerimizde Alınan Önlemler:

 1. Okul girişinde oluşturduğumuz alanlarda yetkili personellerimiz tarafından gerekli kontroller sağlanarak okula girişler yapılacaktır.
 2. Okul girişlerimizde tüm öğrenci ve çalışanlarımızın ateş kontrolü sağlanacaktır.
 3. Okul girişlerimize ayaklı el dezenfektanları yerleştirilmiştir. Düzenli kontrolleri yapılarak sürekli dolu olmaları sağlanmaktadır.

Bina İçerisinde Alınan Önlemler

 1. Okulumuzda korona virüsten korunmak amaçlı gerekli tüm bilgilendirmeler yazılı ve sözlü olarak öğrencilerimizle paylaşılmaya devam edilecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bilgilendirme afişleri ise okulumuzun birçok noktasında yer almaktadır.
 2. Okulumuzda izolasyon odası oluşturulmuştur.
 3. Okulumuzda detaylı tüm dezenfeksiyon işlemleri yapılmış olup düzenli aralıklarla yapılmaya devam edilecektir.
 4. Okulumuzda tüm sınıflarda dezenfektan bulundurulmaktadır. Küçük yaş grubu çocuklarımız dezenfektan kullanımını öğretmen kontrolünde gerçekleştirecektir.
 5. Çamaşır suyu ile tuvaletlerin, sprey dezenfektanlarla tüm kapı kolları ve sık dokunulan ortak alanların her teneffüs sonrası dezenfeksiyonu yapılacaktır.
 6. Kullanılmış maske, siperlik, gözlük gibi tıbbi malzemeler okul içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilmiş “maske ve eldiven özel atık kutularına” atılacak, usulüne uygun imha edilecektir.
 7. Hasta olduğu (burun akıntısı, öksürük ve hapşırık, nezle, baş ağrısı, soğuk algınlığı, 37.3 derece ve üzeri ateş, nefes darlığı) okulda fark edilen öğrenci ve çalışanlarımızın çevresindekiler ile teması sınırlandırılacak, izolasyon odasına alınarak derhal ailesi/yakınları ile temasa geçilecektir.
 8. Yurt dışına seyahat edecek olan öğrenci, veli ve çalışanlarımızdan seyahatten döndükten sonraki ilk 14 gün içinde en yakın sağlık merkezine başvurmaları istenecektir. Doktor muayenesi sonucunda konulan teşhis ve çalışan/öğrencinin okula devam etmesinde sakınca olup olmadığını belirten sağlık raporu okul yönetimine sunulmalıdır.
 9. Sınıflarımızın havalandırması nöbetçi öğretmen kontrolünde sağlanacaktır.
 10. Sınıflarda, Sağlık Danışma Kurulumuzun tavsiyesi ile “Maske Molası” uygulaması gerçekleştirilecektir. Dersin ilk yarısında sınıf mevcudunun bir bölümü, diğer yarısında ise öğrencilerimizin diğer kısmı maske molası vereceklerdir.
 11. Kapalı alanlarda sosyal mesafe korunmalıdır. Okul girişinde, koridorlarda, sınıflarda, spor salonlarında, ofislerde, toplantı salonlarında ve yemekhanemizde sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde işaretlenmiş ve belirlenmiş alanlar mevcuttur.
 12. Kendisi ile aynı ortamda yaşayan aile üyeleri veya yakın temasta olduğu kişiler arasında COVİD-19 teşhis edilen tüm öğrencilerimizin bu bilgiyi okul yönetimi ile paylaşması zorunludur. Okulumuz COVİD-19 irtibat birimi, ilgili süreci takip edecektir.
 13. Sınıflarımızda oturma düzeni sosyal mesafe kurallarına uygun olarak tek kişilik sıralar ile ayarlanmıştır.
 14. Sınıflarımızda öğretmen alanı zemin yönlendirmesi ile belirlenmiştir. Öğretmenin ders esnasında zorunlu haller dışında belirlenen alanın dışına çıkmaması önemlidir.
 15. Tüm öğretmenlerimiz derslerde siperlik kullanacaktır.
 16. Sınıflarımızda bulunan perdelerin kullanımı en aza indirgenecek olup, kontrollü kullanım sağlanacaktır. Perdelerin temizliği ve dezenfeksiyonu düzenli aralıklarla yapılacaktır.
 17. Koridor ve bahçelerimizde oyun alanları oluşturularak iç mekanlardaki hareketlilik azaltılacaktır. Sosyal mesafeye uygun dış mekân oyunları oynanacaktır.

Yemekhanelerimizde Alınan Önlemler

 1. Yemekhanede bulunan masa ve sandalyeler çapraz oturma düzenine göre ayarlanmıştır.
 2. Yemekhanelerimiz, öğrenci sayısının sosyal mesafeye uygunluğu açısından dönüşümlü kullanılacaktır.
 3. Çatal, kaşık, bıçak, peçete ve kürdan tek kullanımlık kişiye özel olarak poşetlenecek; tuz ve karabiber de tek kullanımlık küçük poşetlerde dağıtılacaktır.
 4. Bu dönemde açık su servisi yapılmayacak, sular kapalı ambalajlarda sunulacaktır.
 5. Yemekhaneye giren tüm sebze ve meyveler uygun sistemlerle yıkanmakta, tüm paketli gıdaların paketleri silinmektedir.
 6. Tüm yemekhane çalışanlarının istisnasız önlük, bone, siperlik, maske ve eldiven kullanımı sağlanacaktır.
 7. Her öğün sonrasında masa üstleri ve yemek servis alanlarının temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Gün sonunda mutfak ve yemekhane çamaşır suyu ve sprey ile detaylı temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.

Servislerimizde Alınan Önlemler

 1. Servis araçlarına binmeden önce tüm öğrencilerimizin ve çalışanların ateşi temassız ateş ölçerlerle rehber personel tarafından ölçülecek, ateşi 37.3 derece üzeri olanlar servise alınmayacaktır.
 2. Servis kullanımı asgari kişi taşıyacak şekilde planlanacaktır. Bakanlık açıklamaları doğrultusunda servis kapasitesi ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
 3. Tüm servis şoförlerinin, servis kullanacak olan çalışan ve öğrencilerimizin servis hizmeti sırasında maske kullanımları zorunlu olacaktır.
 4. Öğrencilerimizin her gün aynı koltukta oturması sağlanacaktır.
 5. Servise binen tüm öğrencilerin her gün kaydı tutulacak olup, COVİD-19 tespit edilen öğrenci olduğu takdirde kendisi ile aynı servisi kullanan tüm öğrencilerin 14 gün boyunca takibinin yapılması için aileye gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. (Filyasyon yöntemi uygulaması)
 6. Servis şoförlerine servise ilk binen personel tarafından ve sonrasında okula girişte ateş ölçümü yapılacaktır.
 7. Araçlarda kolonya/el dezenfektanı hazır bulundurulacaktır.
 8. Servislerde günlük/haftalık/aylık/dönemsel dezenfeksiyon sağlanacaktır.
 9. Aksi bildirilene kadar servis araçlarında klima kullanılmayacak, pencereler açılarak servisin sık sık havalandırılması sağlanacaktır.

Yönetim, Öğretim ve Personel Kadrosu ile İlgili Alınan Önlemler

 1. Yurt dışına seyahat edecek olan çalışanlarımızın, döndükten sonraki ilk 14 gün içinde en yakın sağlık merkezine başvurması istenecektir. Doktor muayenesi sonucunda konulan teşhis ve kişinin okula devam etmesinde sakınca olup olmadığını belirten sağlık raporunun okul yönetimine sunulması zorunlu olacaktır.
 2. Tüm çalışanlarımız Sağlık Danışma Kurulumuzdan COVİD-19 ile ilgili eğitim aldılar. Tüm çalışanlarımız, COVİD-19 semptomları, bulaş yolları, korunma yöntemleri ve izolasyon süreci ile ilgili detaylı olarak bilgilendirildiler.
 3. Kendisi ile aynı ortamda yaşayan aile üyeleri veya yakın temasta olduğu kişiler arasında COVİD-19 teşhis edilen tüm çalışanlarımızın bu bilgiyi okul yönetimi ile paylaşması zorunlu tutulmuştur.
 4. Okul binalarımıza girişler kontrollü yapılacak olup girişlerde oluşturduğumuz alanda görevlendirilen personel vasıtasıyla ile tüm öğrenci ve çalışanlarımızın ateş ölçümü yapılacaktır.
 5. Okul personelinin tamamı tıbbi maske ve siperlik kullanacak, tıbbi maskeler düzenli aralıklarla değiştirilecektir.
 6. Çalışanlarımız mümkün olduğunca mesai saatleri içerisinde okul dışına çıkmayacaktır.

Karşılaşmaların ve Yoğunluğun Önlenmesi İçin Giriş ve Çıkışlar ile İlgili Alınan Önlemler:

 1. Okulumuzun merdivenlerinde iniş ve çıkışlardaki yoğunluğu ve karşılaşmayı önlemek için zemin yönlendirme işaretlemeleri yapılmaktadır.
 2. Giriş, çıkış, geliş ve gidişler levhalarla grafiksel ve yazılı olarak işaretlenmektedir.
 3. Koridorda karşılaşmaların önlenmesi için gidiş ve geliş yönlerinde zemin işaretlemeleri yapılmaktadır.
 4. Nöbetçi öğretmenlerimizin sayısı arttırılarak teneffüslerde sosyal mesafe ile ilgili aktif kontrol sağlanacaktır.
 5. Dönüşümlü teneffüs alanları uygulaması ile öğrencilerimizin uygun mesafede okul alanlarını kullanmaları sağlanacaktır.

Velilerimizin Alabileceği Önlemler

 1. Hastalık belirtilerinden en az birini gösteren öğrencilerin okula gönderilmemesi gerekmektedir.
 2. Okullarımızda kış ayları da dâhil sınıflar ve diğer kapalı alanlar havalandırılacaktır. Aynı şekilde ev ortamında da sık sık iç ortamın havalandırılmasına özen gösterilmelidir.
 3. Alışveriş merkezleri, konser salonları, sinemalar vb. kalabalık ortamlara olabildiğince girilmemesi tavsiye edilmektedir.
 4. Eller sık sık yıkanmalı; kirli eller ile göz, burun ve ağıza dokunmaktan kaçınılmalıdır.
 5. Özellikle hapşırma ya da öksürme sonrasında ellerin su ve sabun ile iyice yıkanması önemlidir.
 6. El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır. Antiseptik veya anti bakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
 7. Tokalaşma, sarılma ve öpüşmeden kaçınılmalıdır. Mendil bulunmadığı durumlarda öksürüldüğünde ya da hapşırıldığında ağız ve burun dirsek içi ile kapatılmalıdır.
 8. Kullandıktan sonra kâğıt mendiller çöp kovasına atılmalı ve eller mutlaka yıkanmalıdır.
 9. Çiğ tüketilen yiyecekler yerine pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
 10. Bağışıklık sisteminin zayıflamasını engellemek için yeterli uyku ve yeterli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Okul Ziyaretçilerimizle İlgili Alınan Önlemler

 1. Yabancıların, misafirlerin ve velilerin okula girişleri sınırlandırılacaktır.
 2. Salgın süresince paket, evrak ve mal teslimat noktası oluşturulacaktır.
 3. Zorunlu gelen misafirlerin maske takması ve hijyen kurallarına uyması sağlanacaktır.

Çocuklarımızın ve hepimizin sağlığının korunması için alınan tedbirlere göstereceğiniz hassasiyet ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz.

 

Sadık AYDOĞAN                                                                        Yusuf ÜLGER
Kurucu Müdür                                                                             Ortaokul Müdürü